Мандри

10 речей котрі варто знати про довготривалі подорожі

Свою подорож я почав у травні 2012го року. На той час мені було тільки 20 років. Це був перший раз, коли мені доводилось їхати кудись самому. На таку відстань і на такий термін перебування. А їхав я не просто в друге місце, а в іншу частину світу. Сам. Без друзів, знайомих, родичів. Все що в мене було, це маленький рюкзак, з яким я ходив в університет, а також $500 в кишені.

Країна, в котру я полетів була США. Планувалось пубути в цій чудовій країні тільки 3 місяці. Та сталось не так як гадалось, і моя подорож розтягнулась майже на 2 роки. Та ця стаття не про те, як мені там жилось. Про життя в США, ви можете прочитати в інших моїх статтях. Я хочу поділитись тим, чого вам навряд чи скажуть про довготривалі подорожі.

Зараз я знаходжусь в Азії, уже біля 4х місяців, і не планую зупинятись. Тож досвід в довготривалих подорожах у мене є.

Часто довготривалі подорожі видаються для інших чимось неймовірним. Багато мандрівників розповідають божевільні історії, коли повертаються додому. Розповідають про позитивні емоції, вечірки, пригоди, як це змінює їх в кращу сторону та відкриває очі на деякі банальні речі. Та мало хто розповідає реальні речі, котрі стаються під час таких подорожей. Мало хто розповідає про інший бік довготривалих подорожей – «Про чорний бік».
Тож поїхали.

1. Подорож не дозволить тобі втекти від відповідальності.

Одна зі спільних думок така, якщо ти кинув університет ( як це зробив я ), звільнився з роботи, продав свої речі чи просто взяв відпустку на рік, щоб поїхати в подорож – звільняє тебе від відповідальності. Не потрібно більше хвилюватись про рутинні речі, оскільки у тебе більше немає дому, роботи. Живи і насолоджуйся. Ти вибрався з цих сірих буднів.

Та насправді, відповідальність чекає на тебе повсюди і кожного дня. Потрібно думати про такі речі, як шляхи пошуку подорожей, планування цих подорожей, намагатися платити по мінімуму, думати і вибирати де ж зупинитись/залишитись, що робити, куди поїхати далі, як подорожувати і як досягнути того, щоб це все працювало і на далі. Де взяти гроші в кінці кінців.

Це все таж відповідальність, тільки іншого виду. Подорож вимагає хорошого планування і прийняття повної відповідальності. В дорозі ти сам відповідальний за організацію всього і звичайно ж про свою безпеку. Коли ти живеш простим розміреним життям, ти маєш чіткий план дій кожного дня, подорожуючи – ти не знаєш, що на тебе чекає, і кожен день може бути повним несподіванок.

Тому часом обставини вимагають від тебе прийняття тяжких рішень і багато креативності. Адже не завжди все іде по плану. В довготривалих подорожах немає рідних і друзів, котрі завжди витягнуть тебе з болота.

2. Це не одна велика вечірка.

Party on the beach

Пляжна вечірка в Тайланді

Коли ти залишаєшся ночувати в хостелі і в тебе залишилось не так уже і багато грошей, щоб закінчити подорож (часом і борги, котрі потрібно потім виплатити), ти ні в якому разі не підеш «тусити» з твоїми новими друзями кожної ночі. Забудь про дикі історії мандрівників, котрі розповідають як вони гуляли, пили і танцювали безперестанку. Дуже малий відсоток мандрівників може дозволити собі це.

3. Не всі моменти в подорожі настільки гламурні, як виглядають на фотографіях.

Рожеве авто

Рожеве авто в Маямі

Не все завжди іде ідеально по плану. Ти можеш втратити свій рейс на літак, як це трапилось зі мною при перельоті з Нью Йорка в Київ. В Москві мені довелось викинути багато речей, щоб сісти на новий рейс (за який я заплатив, та все ж гроші пізніше повернув. Про це я напишу в новій статті).

Часом ти будеш запізнюватись на автобус, бігтимеш по декілька кварталів, щоб сісти на нього, а в кінці – запізнюєшся буквально менше ніж на хвилину. А що ще краще, – ти застрягаєш в погану погоду,коли льє наче з відра і ніде сховатись, а потім повністю промоклий до нитки, їдеш в холодному автобусі ( в котрому завжди працює кондиціонер). І їдеш протягом 3.5 годин. Неочікувані речі, котрі пішли не так, як тобі хотілось, траплятимуться постійно під час подорожей.

Та якщо ти бачитимеш позитив і гумор в таких ситуаціях та насолоджуватимешся ними, тоді ти отримаєш повну віддачу від такого досвіду ☺ Запам’ятай – «Стихійні лиха є частиною пригоди».

4. Ти не завжди матимеш компанію.

Карпати. Україна

Карпати. Україна

Самотність часто може бути проблемою для довготривалих подорожей, особливо для тих, хто подорожує через всю країну (або декілька) без особливого місця базування та зупинки на довгий час. Якщо ти почуваєшся не дуже комфортно наодинці з собою, вечеряючи наодинці, і не завжди маєш з ким поділитись захватом від побаченого чи нового відкриття – тоді самостійна подорож не надто хороша ідея.

Звичайно ти зустрічатимеш багато нових людей, з різних куточків планети, заводитимеш дружбу з ними, та це все залежить від місця, куди ти подорожуєш, наскільки соціальною і відкритою персоною ти є. Та не завжди ти матимеш компанію, будуть довгі відрізки часу, коли ти будеш наодинці з собою.

5. Захворіти під час подорожі – це останнє чого ти можеш побажати!

Це все без сарказму. Незважаючи на глобалізацію та розвиток суспільства та факту того, що на дворі 21-ше століття, – медицина, охорона здоров’я та можливість отримати якісне лікування різниться поміж різних країн. Багато мандрівників не ризикують ходити до лікарень поза межами своєї країни. Для прикладу, я б навряд чи захотів сходити в лікарню в Камбоджі.

Крім того, якщо ви подорожуєте самі, вам буде тяжко впоратись з такими речами як алергічні реакції, укуси комах та отруйних тварин, інфекції шлунку, важкі лихоманки, опухлі ноги або харчове отруєння. В таких випадках вам може захотітись скрутитись калачиком і померти (без жартів).

Також врахуйте вартість медичного обслуговування. Для прикладу в США воно надзвичайно дороге. Також не дешеве воно і в Тайланді. Тому добре подумайте, перед тим , як економити на страховці. А також добре перевірте ту, котру ви купляєте, чи зможе вона покрити екстренні ситуації.

6. Ти не завжди любитимеш їжу.

Смажені макарони. Чайнатаун в Малайзії.

Смажені макарони. Чайнатаун в Малайзії. Куала Лумпур

Різні картинки їжі в журналах та блогах про подорожі можуть наштовхнути на думку, що це свого роду певний хороший досвід, їсти щось зовсім інше від звичних тобі страв. Та правда в тому, що не кожна кухня буде тобі по смаку, плюс це не завжди дешево. Часто, коли подорожуєш в країну, культура котрої зовсім інакша, ти не знаєш що їсти, і все скоштоване тобою або було поганою ідеєю, або смак м’яко кажучи поганий.

Часом і немає старого доброго фастфуду, щоб врятувати тебе. Алергічні реакції – це та реальність, з котрою мандрівникам доводиться стикатись. Плюс вода. Вона також не всюди найкраща. І якщо її повним ходом вживають місцеві, не факт, що і ти зможеш.

7. Ти дивишся на дім по іншому.

Якщо ти подорожуєш по декілька тижнів і більше, особливо, якщо це десь в глушині, то ти починаєш дивитись на свій дім зовсім по іншому. Ти помітиш деякі речі, і зрозумієш те, чого раніше і не уявляли. У той час, коли ти цінуєш знайомі тобі зручності і розкоші, зараз вони можуть дратувати тебе.

Побувши місяць в селі або поході, де тобі доводилось приймати холодний душ з відра, ти зрозумієш важливість збереження води. І коли ти повернешся додому, а твої сестра, брат чи хто завгодно сидить у душі по пів години, це може стати доволі дратівливим. Ти почнеш помічати речі, на котрі раніше не звертав(ла) увагу.

8. Тобі завжди потрібна страховка.

Навіть якщо ти того виду мандрівників, котрі намагаються на всьому економити – страховка посліднє на чому потрібно це робити. В подорожі може трапитись все. Твій телефон, камера чи ноутбук можуть бути викрадені в автобусі, ти можеш потрапити в аварію, загубити багаж в аеропорту, потрапити в халепу в горах. Краще знати, що тобі повернуть ці кошти, ніж потім плакати над втраченим і картати себе. Як часто говорять мої батьки: “Скупий платить двічі”

9. Навряд чи хтось дійсно хоче почути твої історії, коли ти повертаєшся.

Втомлений

Втомлений

Звичайно повернувшись з подорожі, котра змінила твоє життя, відкрила тобі очі на те, чого раніше ти й не помічав(ла), хочеться поділитись емоціями та побаченим. Та насправді тільки мала кількість людей справді хоче слухати твої історії.

Ці історії незвичні для більшості тих, з ким ти ділишся, і на певному моменті вони почуваються незручно. Якщо у тебе є надзвичайна історія з подорожі, люди не завжди хочуть чути їх, оскільки вони далекі від цього. Їм не подобається те, що ти робиш, оскільки на їх переконання, вони мають певні обов’язки і не можуть просто так, на їх думку, безтурботно поводитись як це робиш ти.

Часом вони відносять тебе до категорії втрачених, оскільки не розуміють твого захоплення незрозумілими для них речами, про котрі ти говориш з надмірним захопленням. Ти повертаєшся не таким/такою, яким тебе пам’ятають.

Насправді дуже мало людей подорожують. Не всі отримають такий досвід, котрий є у тебе, тому не потрібно хвалитись перед усіма, тільки заради галочки, мовляв: я там був і те бачив.

10. Ти не можеш відправлятись в довготривалі подорожі, якщо не хочеш цього.

Національний парк Анг Тон.

Національний парк Анг Тон. Тайланд

Всі вищеперераховані проблеми є реальною частиною пригод. Якщо ти хочеш тільки хороших частин – хорошу їжу, багату культуру, зустрічати цікавих людей, набувати нових навиків, то в тебе хибне уявлення про довготривалі подорожі. Якщо ти не вмієш долати труднощі, а при першій нагоді втрапляєш в паніку – тобі не варто подорожувати на довготривалий термін.

В такому разі, краще взяти той тип туру, в котрому ти будеш мати повний контроль над усім. Поїдь в Болгарію чи Туреччину на два тижні по купленому туру «олінклюзів».

P.S. Подорожі повні сюрпризів та перешкод. Вони вчать тебе безцінним урокам, котрих ти не отримаєш в університеті чи школі. Вони змушують тебе вийти з твоєї зони комфорту та йти далі за кордони, раніше невідомі для тебе. Якщо ти це зробиш – це змінить тебе назавжди, переважно в кращу сторону.

Навіть якщо є речі, про котрі тобі ніхто не розповідав – це через те, що плюси куди більші за ризики і перешкоди. В кінці ти отримаєш куди більше з того досвіду, ніж ти можеш уявити.

P.S.S.Сподобалась стаття? Поділись нею.

Leave a Reply